„საქართველოს კლიმატ-ტექნოლოგიების საჭიროებების შეფასება და პრიორიტეტული ტექნოლოგიების შემოტანისა და გავრცელების საგზაო რუკის მომზადება
სამუშაო შეხვედრა - ტრეინინგი
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და მდგრადი განვითარების ცენტრის „რემისიას“ორგანიზებით, 2023 წლის 18 ივლისს სასტუმრო რადისონ ბლუ ივერიაში ჩატარდა 2 ტრენინგის სესია, რომელიც ეხებოდა ტექნოლოგიების დანერგვის მონიტორინგის ინდიკატორებსა და ტექნოლოგიების გადაცემის პროცესში გენდერის როლს.
შეხვედრა ჩატარდა პროექტის “საქართველოს კლიმატ-ტექნოლოგიების საჭიროებების შეფასებისა და პრიორიტეტული ტექნოლოგიების შემოტანისა და გავრცელების საგზაო რუკის მომზადების/TNA”-ის ფარგლებში, რომელსაც კლიმატის მწვანე ფონდი (GCF) აფინანსებს.
შეხვედრის პირველი ნაწილი დაეთმო პროექტის მიერ იდენტიფიცირებული კლიმატ-ტექნოლოგიების შემოტანა-გავრცელებისა და დანერგვის პროცესის მონიტორინგისა და მისი ინდიკატორების შესახებ ინფორმაციის გაზიარებას, რემისიას ექსპერტის, მედეა ინაშვილის მიერ. პრეზენტაციების შემდეგ დაინტერესებულ მხარეებს მიეცათ დავალება, რომლის მიზანი იყო სოფლის მეურნეობის, შენობების და ტრანსპორტის სექტორებში შერჩეული პრიორიტეტული კლიმატ-ტექნოლოგიების იმპლემენტაციის მონიტორინგის ინდიკატორების შერჩევა. ჯგუფური სამუშაოს შემდეგ გამოვლინდა მრავალი ინდიკატორი, როგორიცაა ენერგიის წლიური ჯამური მოხმარების შეფასება, ნახშირბადის გაზომვა ნიადაგში, ბიოსაწვავის წარმოების რაოდენობა და ა.შ.
შეხვედრის მეორე ნაწილი დაეთმო გენდერის საკითხების განხილვას, სადაც აქცენტი გაკეთდა ტექნოლოგიების გადაცემის პროცესში გენდერულ პოლიტიკაზე. შეხვედრაზე წარმოდგენილ იქნა მაგალითები საქართველოდან და მსოფლიოს სხვა ქვეყნებიდან. რემისიას ექსპერტმა, ინა ჟირარმა წარადგინა პრეზენტაცია კლიმატის მწვანე ფონდში წარსადენ კონცეფციებში გენდერის საკითხების ასახვაზე. ასევე, მან შეხვედრის მონაწილეებს გააცნო ტექნოლოგიების გადაცემის პროცესისთვის საქართველოს გენდერული პოლიტიკის კურსი, რის შემდეგაც შეხვედრა დასრულდა აქტიური დისკუსიით დაინტერესებული მხარეებისგან.

Monitoring technology introduction indicators and the role of gender in technology transfer
On July 18, 2023, 2 training sessions were held at the Radisson Blu Iveria Hotel, organized by the Ministry of Environment and Agriculture of Georgia and the Sustainable Development Center- Remissia. The sessions focused on monitoring technology introduction indicators and the role of gender in technology transfer.
The meeting took place within the framework of the project “Updating of Georgia’s technology needs assessment through development of a technology road maps for prioritized technologies/TNA”, which is sponsored by the Green Climate Fund (GCF).
During the 1st part of the meeting, the process of introducing, disseminating, and implementing climate technologies identified by the project was discussed. Medea Inashvili, an expert from Remissia, presented information and indicators related to this. Following the presentations, stakeholders were assigned the task of selecting indicators to monitor the implementation of priority climate technologies in the agriculture, buildings, and transport sectors. As a result, various indicators were identified, such as estimating total annual energy consumption, measuring carbon levels in the soil, and quantifying biofuel production, among others.
The 2nd  part of the meeting centered around gender issues, specifically emphasizing gender policy in technology transfer. Presentations were given showcasing examples from Georgia and other countries around the world. Ina Gerar, an expert from Remissa, discussed the Green Climate Fund's approach to addressing gender issues in the concepts presented. Additionally, she introduced the gender policy course of Georgia in the context of the technology transfer process. The meeting concluded with an active discussion involving all interested parties.