ტრანსპორტის სექტორში კლიმატის მწვანე ფონდისთვის (GCF) მომზადების პროცესში მყოფი კონცეფციების განხილვა
შეხვედრა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს და მდგრადი განვითარების ცენტრის „რემისიას“ორგანიზებით, 2023 წლის 14 ივნისს სასტუმრო ქორთიარდ მარიოტში ჩატარდა შეხვედრა, რომელზეც განიხილა ტრანსპორტის სექტორში კლიმატის მწვანე ფონდისთვის (GCF) მომზადების პროცესში მყოფი კონცეფციები.
შეხვედრა ჩატარდა პროექტის “საქართველოს კლიმატ-ტექნოლოგიების საჭიროებების შეფასებისა და პრიორიტეტული ტექნოლოგიების შემოტანისა და გავრცელების საგზაო რუკის მომზადების/TNA”-ის ფარგლებში, რომელსაც კლიმატის მწვანე ფონდი (GCF) აფინანსებს. პროექტის მიზანია ხელი შეუწყოს საქართველოს მდგრადი განვითარების გრძელვადიანი მიზნებისა და ვალდებულებების განხორციელებას, მწვანე ბიზნესის ზრდის წახალისებას, სათბურის გაზების ემისიების შემცირებას და ქვეყნის ეკონომიკის, სოციალური და გარემოსდაცვითი მდგრადობის გაძლიერებას.
აღნიშნული აქტივობის ფარგლებში დაგეგმილია ჯამში 4 სამუშაო შეხვედრის ჩატარება პრიოტიტეტულ სექტორებში (შენობები, ტრანსპორტი, სოფლის მეურნეობა, ენერგიის გენერაცია და მიწოდება). აღნიშნული შეხვედრების ფარგლებში მოხდება პროექტის ფარგლებში მომზადებული კონცეფციების განხილვა და წარდგენა დაინტერესებული მხარეებისთვის, პარტნიორობის იდენთიფიცირებისა და გაძლიერების მიზნით.
ტრანსპორტის სექტორისთვის მიძღვნილ სამუშაო შეხვედრაზე მოხდა კლიმატის მწვანე ფონდში წარსადგენი 2 კონცეფციის განხილვა: ელექტრომანქანების განვითარება საქართველოში და ბიოსაწვავის წარმოების მასშტაბების გაზრდა.
„რემისიას“ დირექტორმა და პროექტის ხელმძღვანელმა- ანა სიხარულიძემ წარადგინა კლიმატის მწვანე ფონდში (GCF) წარსადგენი კონცეფცია „ელექტრომობილობა“.
შეხვედრის მეორე ნაწილი დაეთმო მეორე კონცეფციის განხილვას,რომელიც მოიაზრებს ბიოსაწვავის წარმოების გაზრდას საქართველოში.
კონცეფციებზე დაყრდნობით ჩატარდა გაერთიანებული ჯგუფური სამუშაოები, სადაც შეხვედრის მონაწილეებს დაევალათ ელექტრომანქანებთან და ბიოსაწვავის საქართველოში წარმოებასთან დაკავშირებული დამატებითი ბარიერებისა და ბარიერების მოხსნის გზების იდენტიფიცირება, მხარდაჭერის საჭიროებისა და პარტნიორობის გაძლიერების განხილვა.
შეხვედრის დასკვნითი ნაწილი დაეთმო პრეზენტაციას „ტრანსპორტის სექტორში არსებული დაინტერესებული მხარეების ჩართულობა და თანამშრომლობა და მათ შორის პარტნიორობის გაძლიერების რეკომენდაციები“, რომელიც მდგრადი განვითარების ცენტრი-რემისიას ექსპერტმა, მედეა ინაშვილმა ჩაატარა. პრეზენტაციის შემდგომ კი მონაწილეებმა შეასრულეს ჯგუფური სამუშაო, რომელიც მიზნად ისახავდა ტრანსპორტის სექტორში იდენტიფიცირებული დაინტერესებული მხარეების, დაინტერესებულ მხარეებს შორის პარტნიორობის პროცესში არსებული საჭიროებების შეფასებას,პარტნიორობის გაძლიერების რეკომენდაციებსა და  განხილული ტექნოლოგიების გენდერზე გავლენის განხილვას.

Discussing the concepts being prepared for the Green Climate Fund (GCF) in the transport sector.
On 14 June 2023, a meeting organized by the Ministry of Environment and Agriculture and the Sustainable Development Center- Remissia for was held at the Courtyard Marriott Hotel.
The purpose of the event was to discuss the concepts being prepared for the Green Climate Fund (GCF) in the transport sector.
The meeting took place within the framework of the “Updating of Georgia’s technology needs assessment through development of a technology road maps for prioritized technologies/TNA”, which are each sponsored by the GCF. This particular project aims to support the implementation of Georgia’s long-term goals and commitments towards sustainable development, promote green business growth, reduce greenhouse gas emissions, and to strengthen economic, social, and environmental sustainability.
As part of this initiative, a total of four workshops are planned for each priority sector, including buildings, transport, agriculture, and for energy generation and supply. These workshops aim to discuss and present the concepts prepared within the project to interested parties, with the goal of identifying and strengthening partnerships.
During the working meeting dedicated to the transport sector, 2 Concept Notes were discussed under the presentation to the Green Climate Fund: “E-Mobility Georgia” and “Biofuel production in Georgia”. Ana Sikharulidze, director and project manager at Remission, presented the first concept of Electromobility to be submitted to the Green Climate Fund.
The second aspect of the meeting focused on a discussion of the second concept – increasing biofuel production in Georgia. The participants consequently engaged in joint group work to identify additional barriers and ways to overcome any obstacles related to electric cars and biofuel production in Georgia. They also discussed the need for support and the strengthening of partnerships.
During the final part of the meeting, Medea Inashvili, an expert from Remission, offered a presentation on the involvement and cooperation of existing stakeholders in the transport sector and recommendations for strengthening partnerships. Following this presentation, the participants conducted group work to assess stakeholder needs in the transport sector, to discuss recommendations for strengthening partnerships, and to evaluate the gender impact of the technologies discussed.